Locality – Zlobice Guest House

Dear visitors, this page deals with the beauty in the guest house locality. Since the area of your stay used to be a scene of historical events, here are some tips where you can go. If you read on more interesting information about the places, you will get a wide knowledge about the beauty of UNESCO sites.

The Archiepiscopal Chateau along with The Chateau Garden and The Flower Garden range among the most significant sites. These places offer relaxation and a thrill of discovering historical trasures and tradition.

And we don’t forget about active sportsmen. In our column about localities you will find a mention about a swimming pool, sports hall or a beautiful landscape ideal for family trips.

On most of our webpages you will find a link to provide you with utmost details about each place.


Back to the list of photograph

Arcibiskupský zámek

Arcibiskupský zámek stojí na místě původního románského dvorce, který byl na konci 13. století přestavěn na gotický hrad. Ten se stal rezidencí olomouckých biskupů a střediskem manské organizace. Počátkem 16. století začal biskup Stanislav Thurzo hrad upravovat. Tyto úpravy byly z části pozdně gotické, z části již renesanční. Během třicetileté války v letech 1643 a 1645 byl hrad  poničen švédskými vojsky a na jeho místě postaven z rozhodnutí biskupa Karla z Lichtensteina honosný raně barokní palác. Podobu dali zámku architekti vídeňského císařského dvora Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tencalla. Zámek se stal korunou města, které získalo knížecí vzhled. Avšak v roce 1752 zachvátil město požár a z části mu podlehl i zámek. Po stavebních opravách byla provedena nová umělecká výzdoba zejména ve druhém patře zámku, které bylo nejvíce poničeno.

Zámecká knihovna patří k nejcennějším historickým knižním fondům v České republice. V roce 2001 čítala 90 846 svazků, obsahovala 304 rukopisů, 180 prvotisků. Asi 20 000 starých tisků je do roku 1800 a 1 178 tisků je z 16. století. Zámecká obrazárna v 9 sálech byla nově přebudována a  zpřístupněna v roce 1999. Galerie svou spřízněností se sbírkami francouzských králů v Louvru patří k předním v Evropě a zároveň je druhá nejvýznamnější u nás po Národní galerii v Praze. Jsou zde obrazy od gotiky až po baroko. Nejznámějším obrazem je Apollon a Marsyás, který namaloval Tizián jako jedno ze svých nejvrcholnějších děl. 

Hudební archiv také patří mezi nejvýznamnější fondy v České republice. Obsahuje množství jinde nedochovaných děl skladatelů 17. a 18. století. Vedoucí biskupovy kapely, polní trubač P. J. Vejvanovský, je zastoupen 130 skladbami. Ve sbírce zpracované profesorem J. Sehnalem jsou zastoupeni i skladatelé jako W. A. Mozart, J. Haydn, K. Dittersdorf, a práce arcivévody Rudolfa Jana (opravované rukou L. van Beethovena).


Pension and restaurant Zlobice

Zlobice č. 45
768 31 Zlobice
mob.: 724040484, tel.: 573502867,
e-mail: recepce@penzionzlobice.cz

Restaurant hours

MON - THUR: 11:00 - 22:00
FRI - 11:00 - 24:00
SAT - 15:00 - 24:00
SUN - 16:00 - 22:00

Zajímavosti v okolí Wellness penzionu Zlobice

Kudyznudy.cz - tipy na výlet