Locality – Zlobice Guest House

Dear visitors, this page deals with the beauty in the guest house locality. Since the area of your stay used to be a scene of historical events, here are some tips where you can go. If you read on more interesting information about the places, you will get a wide knowledge about the beauty of UNESCO sites.

The Archiepiscopal Chateau along with The Chateau Garden and The Flower Garden range among the most significant sites. These places offer relaxation and a thrill of discovering historical trasures and tradition.

And we don’t forget about active sportsmen. In our column about localities you will find a mention about a swimming pool, sports hall or a beautiful landscape ideal for family trips.

On most of our webpages you will find a link to provide you with utmost details about each place.


Back to the list of photograph

Biskupská mincovna

Mincovnu nechal vybudovat Karel z Lichtensteina v roce 1665 a v létě následujícího roku byly raženy první mince. Nerozběhla se pouze běžná výroba mincí, ale kvalitní pracovníci byli schopni plastického ztvárnění mince či medaile. Koncem 18. století byla z příkazu císařovny Marie Terezie činnost mincovny ukončena. Neudržováním a statickými poruchami dospěla budova až k havarijnímu stavu, podařilo se ji však zrekonstruovat a od roku 1998 je zapsána do památkového fondu městské památkové rezervace v Kroměříži. V biskupské mincovně se nachází nejvýznamnější sbírka církevních ražeb na světě po sbírce vatikánské. Čítá 10 126 kusů a návštěvníkům je umožněno využít i nabídky, kterou skýtá samostatná numismatická expozice v budově mincovny.


Pension and restaurant Zlobice

Zlobice č. 45
768 31 Zlobice
mob.: 724040484, tel.: 573502867,
e-mail: recepce@penzionzlobice.cz

Restaurant hours

MON - THUR: 11:00 - 22:00
FRI - 11:00 - 24:00
SAT - 15:00 - 24:00
SUN - 16:00 - 22:00

Zajímavosti v okolí Wellness penzionu Zlobice

Kudyznudy.cz - tipy na výlet