Locality – Zlobice Guest House

Dear visitors, this page deals with the beauty in the guest house locality. Since the area of your stay used to be a scene of historical events, here are some tips where you can go. If you read on more interesting information about the places, you will get a wide knowledge about the beauty of UNESCO sites.

The Archiepiscopal Chateau along with The Chateau Garden and The Flower Garden range among the most significant sites. These places offer relaxation and a thrill of discovering historical trasures and tradition.

And we don’t forget about active sportsmen. In our column about localities you will find a mention about a swimming pool, sports hall or a beautiful landscape ideal for family trips.

On most of our webpages you will find a link to provide you with utmost details about each place.


Back to the list of photograph

Zámek Chropyně

je půvabný lovecký zámek v Chropyni, v sousedství velkého rybníka. V Rytířském sále s kazetovým stropem a erby Fürnstenbergů je velká sbírka zbraní. V Ječmínkově sále je stále prostřeno pro návrat hanáckého krále. Dále expozice z dějin města, počínaje pravěkem, zemědělstvím, rybníkářstvím a lidovou kulturou konče. Též expozice chropyňského rodáka Emila Filly, představitele českého kubismu a meziválečné moderny. V liché roky se zde konají Hanácké slavnosti.


Pension and restaurant Zlobice

Zlobice č. 45
768 31 Zlobice
mob.: 724040484, tel.: 573502867,
e-mail: recepce@penzionzlobice.cz

Restaurant hours

MON - THUR: 11:00 - 22:00
FRI - 11:00 - 24:00
SAT - 15:00 - 24:00
SUN - 16:00 - 22:00

Zajímavosti v okolí Wellness penzionu Zlobice

Kudyznudy.cz - tipy na výlet