Locality – Zlobice Guest House

Dear visitors, this page deals with the beauty in the guest house locality. Since the area of your stay used to be a scene of historical events, here are some tips where you can go. If you read on more interesting information about the places, you will get a wide knowledge about the beauty of UNESCO sites.

The Archiepiscopal Chateau along with The Chateau Garden and The Flower Garden range among the most significant sites. These places offer relaxation and a thrill of discovering historical trasures and tradition.

And we don’t forget about active sportsmen. In our column about localities you will find a mention about a swimming pool, sports hall or a beautiful landscape ideal for family trips.

On most of our webpages you will find a link to provide you with utmost details about each place.


Back to the list of photograph

Květná zahrada

Květnou zahradu založil kníže Karel II. z Lichtensteina za hradbami tehdejšího města na neplodné a bažinaté půdě v letech 1665 – 1675. Libosad je příkladem raně barokní zahrady u nás a zároveň předchází pozdější typy francouzských zahrad. Je unikátní autentickou podobou raně barokního libosadu, jehož příklady se na kontinentě a Anglii buď nedochovaly, nebo zbyly jen části.

Květná zahrada tvoří pravidelný obdélník s kratšími stranami na západě a východě. Západní stěnu tvoří 244 m dlouhá galerie – kolonáda se 46 otevřenými arkádovými poli s 46 nikami (okrouhlými výklenky) s antikou inspirovanými sochami. Letohrádek – rotunda s kupolí a 46 bustami faunů a vodními hříčkami tvoří centrum západní strany Květné zahrady. Interiér zdobí štukovaná výzdoba italských umělců. Zajímavým exponátem tohoto objektu je Foucaultovo kyvadlo, jímž Jean Bernard Leon Foucault dokazoval r. 1851 v Paříži otáčení zeměkoule. Kyvadlo zde nainstaloval počátkem 20. století prof. František Nábělek, kroměřížský fyzik a astronom. Spolu s galerií patří mezi nejcennější světové centrální stavby v dějinách zahrad.

Východní část zahrady tvoří barokní voliéra na ostrůvku v profilovaném bazénu, králičí kopec, který se však nedochoval. Dále pak dva navršené zahradní kopečky - tzv. jahodové kopečky, z nichž je možno přehlédnout celou zahradu, a dva labyrinty, kruhový a čtvercový. Vše lemují vysoké stříhané ploty o délce 5,5 km a nízké stříhané ploty a plůtky. Původní vchod galerií byl nahrazen tzv. Zahradníkovým domem a dvěma skleníky v empírovém slohu. V současné době jsou ve sklenících a v rotundě pořádány kulturní a společenské akce.


Pension and restaurant Zlobice

Zlobice č. 45
768 31 Zlobice
mob.: 724040484, tel.: 573502867,
e-mail: recepce@penzionzlobice.cz

Restaurant hours

MON - THUR: 11:00 - 22:00
FRI - 11:00 - 24:00
SAT - 15:00 - 24:00
SUN - 16:00 - 22:00

Zajímavosti v okolí Wellness penzionu Zlobice

Kudyznudy.cz - tipy na výlet