Krásy okolí u Wellness penzionu Zlobice

Vážení návštěvníci, stránka na kterou jste zavítali se zabývá krásami okolí našeho penzionu. Jelikož místo Vašeho pobytu je protkáno celou řadou historických událostí, nabízíme Vám několik tipů, kam se můžete vydat. Pokud strávíte svůj čas přečtením zajímavých informací o jednotlivých místech, získáte tak ucelený pohled na opravdouvou krásu památek UNESCO.

Mezi nejzajímavější objekty patří Arcibiskupský zámek s Květnou a Podzámeckou zahradou. Tato místa Vám nabízí relaxaci a zároveň vzrušení a objevování historických krás a zvyků našeho kraje.

Samozřejmě nezapomínáme ani na aktivní sportovce. V našem okénku po okolí naleznete například koupaliště, sportovní haly nebo okolní přírodní krásy vhodné pro rodinný výlet.


Zpět k výběru fotogalerie

Květná zahrada

Květnou zahradu založil kníže Karel II. z Lichtensteina za hradbami tehdejšího města na neplodné a bažinaté půdě v letech 1665 – 1675. Libosad je příkladem raně barokní zahrady u nás a zároveň předchází pozdější typy francouzských zahrad. Je unikátní autentickou podobou raně barokního libosadu, jehož příklady se na kontinentě a Anglii buď nedochovaly, nebo zbyly jen části.

Květná zahrada tvoří pravidelný obdélník s kratšími stranami na západě a východě. Západní stěnu tvoří 244 m dlouhá galerie – kolonáda se 46 otevřenými arkádovými poli s 46 nikami (okrouhlými výklenky) s antikou inspirovanými sochami. Letohrádek – rotunda s kupolí a 46 bustami faunů a vodními hříčkami tvoří centrum západní strany Květné zahrady. Interiér zdobí štukovaná výzdoba italských umělců. Zajímavým exponátem tohoto objektu je Foucaultovo kyvadlo, jímž Jean Bernard Leon Foucault dokazoval r. 1851 v Paříži otáčení zeměkoule. Kyvadlo zde nainstaloval počátkem 20. století prof. František Nábělek, kroměřížský fyzik a astronom. Spolu s galerií patří mezi nejcennější světové centrální stavby v dějinách zahrad.

Východní část zahrady tvoří barokní voliéra na ostrůvku v profilovaném bazénu, králičí kopec, který se však nedochoval. Dále pak dva navršené zahradní kopečky - tzv. jahodové kopečky, z nichž je možno přehlédnout celou zahradu, a dva labyrinty, kruhový a čtvercový. Vše lemují vysoké stříhané ploty o délce 5,5 km a nízké stříhané ploty a plůtky. Původní vchod galerií byl nahrazen tzv. Zahradníkovým domem a dvěma skleníky v empírovém slohu. V současné době jsou ve sklenících a v rotundě pořádány kulturní a společenské akce.


Wellness penzion a restaurace Zlobice

Penzion, Zlobice 45, 768 31 Zlobice
Pouze několik kilometrů od Kroměříže
mob.: 724794224,
e-mail: recepce@penzionzlobice.cz

Restaurace, Zlobice 45
mob.: 724040484,
e-mail: restaurace@penzionzlobice.cz

RECEPCE OD 12-19:00

Otevírací doba restaurace

PO 14:00 - 20:00
ÚT 14:00 - 20:00
ST 14:00 - 20:00
ČT 14:00 - 20:00
PÁ 12:00 - 21:00
SO 15:00 - 21:00
NE zavřeno

Zajímavosti v okolí Wellness penzionu Zlobice

Kudyznudy.cz - tipy na výlet