Locality – Zlobice Guest House

Dear visitors, this page deals with the beauty in the guest house locality. Since the area of your stay used to be a scene of historical events, here are some tips where you can go. If you read on more interesting information about the places, you will get a wide knowledge about the beauty of UNESCO sites.

The Archiepiscopal Chateau along with The Chateau Garden and The Flower Garden range among the most significant sites. These places offer relaxation and a thrill of discovering historical trasures and tradition.

And we don’t forget about active sportsmen. In our column about localities you will find a mention about a swimming pool, sports hall or a beautiful landscape ideal for family trips.

On most of our webpages you will find a link to provide you with utmost details about each place.


Back to the list of photograph

Chrám sv. Jana Křtitele

Chrám sv. Jana Křtitele patří k nejkrásnějším barokním dílům na Moravě. Centrální loď má 35 m vysokou kupoli, je 21 m dlouhá a 16 m široká. Nad vchodem je umístěno sousoší Kristova křtu s adorujícími anděly. Kopule a věže jsou pokryty měděným plechem, na věžích jsou stříbrné johanistické kříže. Malířská díla v interiéru vytvořili Jan Jiřího Etgens, Josef Stern, Felix Ivo Leicher a rektor vídeňské akademie Michelangelo Unterberger. Sochy jsou od Pavla Trogera, řezbářské práce pocházejí od Jana a Michaela Scharterových, štukatury od Pavla Ramelliho. Varhany na kůru jsou dílem Františka Katzera z Králíků. Motiv v kůru jsou výjevy z života sv. Jana Křtitele vytvořené Etgensem. Miniatury jsou dílem Sternovým, on také dokončil fresky po Etgensově smrti.


Pension and restaurant Zlobice

Zlobice č. 45
768 31 Zlobice
mob.: 724040484, tel.: 573502867,
e-mail: recepce@penzionzlobice.cz

Restaurant hours

MON - THUR: 11:00 - 22:00
FRI - 11:00 - 24:00
SAT - 15:00 - 24:00
SUN - 16:00 - 22:00

Zajímavosti v okolí Wellness penzionu Zlobice

Kudyznudy.cz - tipy na výlet