Locality – Zlobice Guest House

Dear visitors, this page deals with the beauty in the guest house locality. Since the area of your stay used to be a scene of historical events, here are some tips where you can go. If you read on more interesting information about the places, you will get a wide knowledge about the beauty of UNESCO sites.

The Archiepiscopal Chateau along with The Chateau Garden and The Flower Garden range among the most significant sites. These places offer relaxation and a thrill of discovering historical trasures and tradition.

And we don’t forget about active sportsmen. In our column about localities you will find a mention about a swimming pool, sports hall or a beautiful landscape ideal for family trips.

On most of our webpages you will find a link to provide you with utmost details about each place.


Back to the list of photograph

Chrám sv. Mořice

Je jednou z nejdůležitějších gotických staveb na Moravě a pochází ze 13. století. Biskup Bruno ze Schauenburku, přední rádce Přemysla Otakara II., založil chrám a kapitulu podle vzoru německých kapitul. Původní část tvořil presbytář se dvěmi věžemi. V kapli odpočívá  první olomoucký arcibiskup Colloredo-Waldsee. Nad oltářem je sousoší Pieta uctívané o poutním dnu bolestného pátku před Velikonocemi. Obraz nad oltářem znázorňuje mučení sv. Mořice. Jako křesťan odmítl obětovat pohanským bůžkům a byl i se svými spolubojovníky umučen. Po stranách hlavní lodi jsou dva páry erbů – biskupů Bruna ze Schauenburku a Stanislava Thurza a erby Stanislava Pavlovského a Karla II. z Liechsteina. Novogotickou přestavbu chrámu provedl Antonín Arche po velkém požáru roku 1836.


Pension and restaurant Zlobice

Zlobice č. 45
768 31 Zlobice
mob.: 724040484, tel.: 573502867,
e-mail: recepce@penzionzlobice.cz

Restaurant hours

MON - THUR: 11:00 - 22:00
FRI - 11:00 - 24:00
SAT - 15:00 - 24:00
SUN - 16:00 - 22:00

Zajímavosti v okolí Wellness penzionu Zlobice

Kudyznudy.cz - tipy na výlet